Gdy znudzą nam się zwykłe kotlety schabowe, zawsze możemy zrobić je trochę inaczej. Przepisów na nie jest całkiem sporo. Tym razem proponuję je z odrobiną włoskiego charakteru.

Do zrobienia tego dania zainspirował mnie włoski ser capreggio. Z wyglądu przypomina on zwykły twaróg. Jednak zdecydowanie różni się od niego w smaku – jest on znacznie delikatniejszy, lekko maślany. Jest dość zwarty, dzięki czemu dobrze się kroi, a równocześnie miękki. Podczas krótkiego smażenia nie roztapia się tak, jak sery żółte i nie ciągnie się – nie zmienia zasadniczo konsystencji. Doskonale komponują się z nim suszone pomidory – również typowo włoski dodatek – z ziołami.

Składniki:

4 kotlety schabowe
250g sera capreggio
Suszone pomidory z czosnkiem i bazylią
Pieprz
Sól

Wykonanie:
1. Kotlety lekko rozbijamy i oprószamy solą i pieprzem. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu (u mnie masło klarowane).
2. Ser kroimy w plastry o grubości ok. 1 cm.
3. Po przewróceniu kotletów na drugą stronę, obkładamy je serem, który z kolei posypujemy obficie suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią. Smażymy kilka minut pod przykryciem.
 
To danie proste i szybkie, a przy tym naprawdę smaczne i niedrogie. Szybkie przyrządzanie i prostota - to bywa szczególnie ważne w naszych realiach życiowych, gdy tak często brakuje nam kilku godzin więcej w ciągu doby. (Marcin)