4 czerwca tego roku zmienią się przepisy dotyczące prawa jazdy. Będzie m.in. dwuletni okres próbny dla tych kierowców, którzy mają duże doświadczenie ale z powodu popełnionych przez nich wykroczeń drogowych musieli ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy.

Prawo Jazdy 2018 r. – nowe obowiązki i obostrzenia dla młodych kierowców
Osoby, które dostaną prawo jazdy po 4 czerwca będą musiały dostosować się do nowych przepisów.
One również, tak samo jak ich starsi, niesforni koledzy przez 24 miesiące od daty uzyskania uprawnień będą w okresie próbnym. W tym czasie będą musieli przestrzegać zaostrzonych przepisów. Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć szybciej niż 50 km na godzinę w terenie zabudowanym oraz 80 km na godzinę poza terenem zabudowanym. Na autostradach i drogach ekspresowych dopuszczalna dla nich prędkość to 100 km na godzinę.
Przez cały okres próbny, czyli przez 24 miesiące, kierowcy będą mogli popełnić najwyżej dwa wykroczenia. A i tak, starosta będzie mógł wydać decyzję o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata jeśli kierowca takie wykroczenia popełni.
Jeżeli początkujący kierowca w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia drogowe albo przestępstwo drogowe, wtedy starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdem.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów odnośnie prawa jazdy, kierowcy będą mieli nowe obowiązki.
Przez pierwsze osiem miesięcy będą musieli jeździć z naklejonym na szybę samochodu zielonym liściem, zresztą, mają ten obowiązek już od 2016 r. Ponadto, będą musieli wziąć udział w szkoleniach, za które zapłacą. Między 4 a 8 miesiącem od uzyskania uprawnień, każdy kierowca będzie uczestniczył w dwugodzinnym kursie teoretycznym dotyczącym m.in. problematyki wypadków drogowych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Możliwe, że będzie on kosztował 100 zł.
W tym samym czasie, czyli między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy, kierowcy będą musieli zaliczyć szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy m.in. w zakresie wyprowadzania auta z poślizgu. Ten kurs będzie trwał tylko godzinę i prawdopodobnie będzie kosztował 200 zł.
Przez pierwsze osiem miesięcy kierowcy nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.