W piątek, 1 czerwca, w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie wystąpił jeden z największych polskich wirtuozów gitary - Adam Palma. Zagrał on dla nas na zaproszenie znanego gnieźnieńskiego pasjonata i promotora muzyki jazzowej, Krzysztofa Gronikowskiego.

Koncert wirtuoza - przyjaźniącego się i koncertującego z takimi sławami, jak Al Di Meola czy Tommy Emmanuel - cieszył się sporym zainteresowaniem gnieźnian. W koncercie wzięło udział blisko sto osób. Była to pierwsza okazja, by w Grodzie Lecha posłuchać Adama Palmy, który ze wstydem przyznał, że nigdy dotąd w ogóle w Gnieźnie nie był.

W trakcie koncertu usłyszeliśmy zarówno autorskie kompozycje A. Palmy, jak też jego interpretacje utworów innych artystów - m.in. Jimmiego Hendrixa i Django Reinhardta. Wykonał także utwory bazujące na polskiej muzyce i motywach muzycznych z popularnych filmów - zarówno polskich, jak też tych firmowanych przez wytwórnię Walta Disneya. Prawdziwą euforię publiczności wywołała jego autorska interpretacja tematu muzycznego z popularnego serialu animowanego pt. "Inspektor Gadżet".  Wiele z zagranych tego wieczoru utworów pochodzi z najnowszej płyty artysty, "Palmistry" wydanej w roku ubiegłym, ale zagrał też utwory z płyt wcześniejszych, a także z płyty będącej dopiero w planach na rok przyszły.

Ta przyszła płyta zawierać będzie muzykę... Fryderyka Chopina. Chociaż nie jest wcale łatwo zaadaptować na gitarę solową kompozycje fortepianowe, to jednak A. Palmie udało się to znakomicie. Wyznał podczas koncertu, że swoje interpretacje Chopina zagrał swemu przyjacielowi, Alowi Di Meoli, zachwycając go tym. Być może zresztą - jak powiedział - jeden z tych utworów nagrają w duecie. Chopin według Palmy bardzo spodobał się także gnieźnianom, którzy nagrodzili to wykonanie jeszcze większymi brawami, niż inne kompozycje.

Gnieźnianie doświadczyli tego wieczora wielu wzruszeń wywołanych pięknem muzyki. Doskonale się także bawili - nie tylko dzięki utworom o lżejszym, bardziej żartobliwym charakterze, lecz także dzięki anegdotom opowiadanym przez mistrza, a związanych z jego muzyką, z jego rodziną lub też rozmowami z Alem Di Meolą.

Koncert A. Palmy był niewątpliwie jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Gnieźnie w tym roku. Była to mistyczna, pełna uniesień podróż w piękną krainę muzyki. A. Palma przyniósł nam muzykę tego gatunku, która zazwyczaj rozbrzmiewa w najlepszych salach koncertowych świata. (maw)