Sezon 2018 w Pierwszej Stolicy Polski zakończy dziesiąta odsłona Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. Jak przystało na jubileuszowe zawody będą one miały specjalną oprawę, a na starcie nie zabraknie znakomitych żużlowych nazwisk na czele z aktualnym Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu Australijczykiem Jasonem Doylem. Mecenat nad turniejem sprawuje Aforti Holding S.A. Na mocy podpisanej na początku września umowy oficjalna nazwa piątkowego wydarzenia sportowego w Gnieźnie to Aforti Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego Pierwszego Króla Polski – X edycja. W czwartek w Galerii Piastova odbyła się konferencja prasowa na której zaprezentowani zostali partnerzy główni turnieju, a także ogłoszono składy poszczególnych zespołów.

Partnerami głównymi turnieju są Miasto Gniezno  Pierwsza Stolica Polski, Powiat Gniezno oraz Poczta Polska, Totalizator Sportowy (właściciel marki LOTTO) i firma Car Gwarant Service. Działacze klubu z Wrzesińskiej, proponują kibicom zupełnie nową formułę jubileuszowych zawodów. Turniej będzie się składać z dwóch części – pierwsza to zawody drużynowe, a druga półfinały i finał, które będą rozegrane w formie indywidualnej. Zawody drużynowe odbywać się będą w formie czwórmeczu. Organizatorzy podzielą szesnastu żużlowców na cztery drużyny – Mieszka,Bolesława, Lestka i Siemomysła. Każda składać się będzie z czterech zawodników i piątego rezerwowego.

Drużyna Mieszka – kaski czerwone, sponsor: Urząd Miasta i Car Gwarant – Mieszko I – książę z dynastii Piastów, pierwszy chrześcijański władca Wielkopolski. Ojciec Bolesława Chrobrego. Urodził się około roku 935, władzę po ojcu, Siemomyśle, przejął w latach pięćdziesiątych X wieku. W 965 roku poślubił czeską księżniczkę Dobrawę, a w 966 – najprawdopodobniej za jej namową – zdecydował się przyjąć chrzest. Na początku swojego panowania zajął część Pomorza, podbił też Mazowsze. W 972 roku wygrał potyczkę pod Cedynią, a w 979 najpewniej odparł cesarską inwazję na swój kraj. W ostatnich latach panowania doprowadził do podboju Śląska oraz Małopolski. Niewykluczone, że to z jego inicjatywy rosnące w siłę państwo zyskało nazwę Polski.

1. Adrian Gała
2. Jurica Pavlic
3. Oliver Berntzon
4. Marcin Nowak
17. Michał Lewandowski

Drużyna Bolesława – kaski niebieskie, sponsor Aforti – Bolesław I Chrobry (967 – 1025) – władca z dynastii Piastów, pierwszy koronowany król Polski. Syn Miesza I i Dobrawy. Jeden z najbardziej wojowniczych monarchów w dziejach kraju. W 1000 roku zorganizował słynny zjazd gnieźnieński, podczas którego cesarz Otton III ogłosił utworzenie arcybiskupstwa i przyozdobił głowę Bolesława swoim imperatorskim diademem. Koronował się na kilka tygodni przed śmiercią, wiosną 1025 roku. O jego dokonaniach rozpisywali się nie tylko polscy kronikarze, dla Galla Anonima był „wielkim” Bolesławem.

5. Oskar Fajfer
6. Przemysław Pawlicki
7. Nicki Pedersen
8. Greg Hancock
18. Norbert Krakowiak

Drużyna Lestka – kaski białe, sponsor Poczta Polska – Lestek – drugi książę Polan z dynastii Piastów, o którym tak pisał Gall Anonim w swej kronice: Był synem i następcą Siemowita. Lestek, czynami rycerskimi dorównał ojcu w zacności i odwadze. Po śmierci Lestka nastąpił Siemomysł, jego syn.  Nie zachowały się żadne wiarygodne dane na temat dat panowania Lestka. Przyjmuje się hipotetycznie, że urodził się około 870–880, zmarł przypuszczalnie w latach 930–940. Obecnie możemy przypisać Lestkowi rozpoczęcie tzw. rewolucji piastowskiej, czyli militarno-ekonomicznej koncentracji władzy w rękach księcia i budowy pierwszych potężnych grodów państwowych – pierwszego w Grzybowie, w latach 915–922.

9. Artiom Łaguta
10. Antonio Lindbaeck
11. Mikkel Michelsen
12. Linus Sundstroem
19. Maksymilian Bogdanowicz

Drużyna Siemomysła – kaski żółte, Totalizator Sportowy (właściciel marki LOTTO) – Siemomysł (ur. prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku, zm. w latach 950–960 – trzeci książę Polan z dynastii Piastów wspomniany w Kronice polskiej Galla Anonima. Syn Lestka, ojciec Mieszka I. Historyczność Siemomysła, jak i pozostałych przodków Mieszka I znana jest jedynie z relacji Anonima zwanego Gallem, obecnie większość badaczy uznaje go za postać rzeczywiście istniejącą.  Panował prawdopodobnie od ok. 930 roku. Przypuszcza się, że zjednoczył ziemie Polan, Goplan i Mazowszan, chociaż nie można wykluczyć, że uczynił to już jego ojciec. Nie jest znane miejsce jego pochówku.

13. Jason Doyle
14. Andriej Kudriaszow
15. Maciej Janowski
16. Kai Huckenbeck
20. Damian Stalkowski

W Aforti X Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego odbędzie się dwadzieścia wyścigów wg. rozkładu obowiązującego w czwórmeczu. Następnie sporządzona zostanie klasyfikacja na podstawie ilości zdobytych punktów przez każdego zawodnika indywidualnie. Ósemka najlepszych jeźdźców weźmie udział w dwóch wyścigach półfinałowych. Zawodnicy z dwóch pierwszych pozycji w każdym awansują do finału Aforti Turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego. Zwycięzca ostatniego wyścigu dnia będzie triumfatorem całego turnieju i wpisze się na listę królów gnieźnieńskiego żużla. Korony broni Oskar Fajfer, który stanął na najwyższym stopniu podium w ubiegłym roku. Dodatkowo kibice obejrzą wyścig memoriałowy pamięci zmarłych gnieźnieńskich żużlowców – zaprezentują się w nim rezerwowi czterech zespołów, młodzieżowcy Car Gwarant Startu Gniezno – Michał Lewandowski, Norbert Krakowiak, Maksymilian Bogdanowicz i Damian Stalkowski.

Wejściówki są w sprzedaży w promocyjnych cenach: trybuna 35 zł, normalny 25 zł, ulgowy 15 zł, dziecięcy 10 zł  – obowiązują one do czwartku włącznie.
Punkty, w których nabyć można bilety:
– sekretariat GTM Start Gniezno (w godzinach 10.00 – 16.00)
– sklepy odzieżowe Manekin – Gniezno, ul. Dąbrówki oraz ul. Chrobrego
– Pyra Poznańska – ul. Witkowska 1 (Galeria Piastova)
– Kino Helios – ul. Pałucka 2 (Galeria Gniezno)
– United Chicken – Września, ul. Kolejowa 15 (Galeria Karuzela)

Przedsprzedaż prowadzona jest także na stronach internetowych www.tubilety.pl – po zakupie biletu w systemie on-line na wskazany w profilu klienta adres e-mail przyjdzie QR Kod – należy go okazać (na ekranie smartfona lub wydrukować) osobie wpuszczającej na stadion.

Dodajmy, że w dniu zawodów ceny biletów wzrosną (trybuna 45 zł, normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, dziecięcy 10 zł). W piątek sprzedaż stacjonarną prowadzić będzie tylko sklep odzieżowy Manekin oraz sekretariat GTM Start Gniezno (10.00-12.00). Kasy na stadionie uruchomione zostaną o godzinie 12.00. Bramy stadionu przy ulicy Wrzesińskiej otwarte zostaną dla kibiców o godzinie 17.30.

Tekst: Radosław Majewski