Niełatwe zadanie miało do wykonania jury IV Festiwalu Piosenki Religijnej „Adalbertus”, który odbył się w sobotę, 28 kwietnia na gnieźnieńskim Rynku. Chociaż nie jest to wielki festiwal i liczba współzawodników nie jest szczególnie duża, to jednak wybór najlepszego z nich zdaje się być coraz trudniejszy, gdyż z roku na rok poziom wykonawców jest coraz wyższy i bardziej wyrównany.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się 11 wykonawców. Prócz pięciu zespołów z Gniezna, na festiwalu wystąpili także goście z Mogilna, Czerniejewa, Lipna, Witkowa, Trzemeszna i Poznania. Zaprezentowało się zwłaszcza wiele zespołów dziecięcych, które wniosły na estradę sporo radości i energii. Każdy z wykonawców zaprezentował po 2 lub 3 piosenki. Chociaż jest to festiwal piosenki religijnej, wyłamał się gnieźnieński chór seniorów Retro, który wykonał także utwór świecki, „Legendy o Gnieźnie”. Co ciekawe, chociaż festiwal związany jest z uroczystościami ku czci św. Wojciecha, wykonawcy zdecydowanie unikają pieśni i piosenek związanych z jego kultem – a nawet w ogóle z religijnością katolicką, wybierając raczej utwory o charakterze ogólnochrześcijańskim. Warto przy okazji zauważyć, że w festiwalu biorą udział nie tylko katolicy, lecz pojawiają się także protestanci i zespoły ekumeniczne.

Ostatecznie, po burzliwej naradzie, I miejsce zdecydowano się przyznać zespołowi Fani Boga, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie k. Leszna. Zaprezentowali oni autorskie piosenki: "Zadzwoń", "Tik tak" i "Ty kochasz Wszystkich", napisane przez Damiana Zieglera. Zespół ten jest m.in. laureatem (2016) renomowanego festiwalu Śremsong. II miejsce przyznano gnieźnieńskiemu zespołowi Sacrum, którego „perełką” jest charyzmatyczna wokalistka, Sara Powaga. III miejsce przypadło w udziale bardzo młodym gnieźnianom – żywiołowemu zespołowi dziecięcemu Małe Radości z parafii pw. bł. Michała Kozala BM. Ponadto przyznano wyróżnienia: chórowi dziecięcemu Dla Jego Chwały z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie – za niebanalną aranżację utworów, chórowi Retro – za piosenkę „Legendy o Gnieźnie” a także poznańskiemu zespołowi Drogo Wykupieni – za znakomitą muzykę. Doceniono także zespół wokalno - instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Borysa w Witkowie, który jako jedyny wykonał piosenkę o św. Wojciechu - i za to otrzymał od jury nagrodę specjalną. (maw)