O tym, jak fantastycznie potrafią się bawić miłośnicy fantasy, można się było przekonać w sobotni wieczór w auli gnieźnieńskiego „Medyka”. W ramach trwającego konwentu „Fantasmagoria”, odbył się tam konkurs „cosplayerów”, czyli osób przebierających się w stroje w stylu fantasy.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 16 wykonawców z całego kraju – zarówno pojedynczych osób, jak też kilkuosobowych grup. Zaprezentowali się oni przed jury, któremu przewodniczyła Nona, wielokrotnie nagradzana „cosplayerka”. Każdy nie tylko prezentował swój strój, lecz za zadanie miał także wykonanie krótkiej scenki. Jedni odgrywali krótkie scenki teatralne, inni śpiewali, lub udawali, że śpiewają. Zaprezentowano bardzo różne stroje i stylizacje. Wielu czerpało inspirację z japońskiej mangi, inni woleli styl postapokaliptyczny. Nawiązywano do klasycznych baśni, do filmów lub postaci z gier. Niektórzy pokusili się o wykreowanie zupełnie własnych postaci. Było kolorowo i czasem „z dreszczykiem”, ale zwykle zabawnie. Wszyscy się doskonale bawili i niejeden raz rozbrzmiewał śmiech.
 
Po krótkiej naradzie jury zdecydowało się przyznać następujące wyróżnienia i nagrody. Amelia „MC” Nowak i Remigiusz „Remilend” Sobiech – najmłodsi „cosplayerzy” tegorocznej „Fantasmagorii” - zostali wyróżnieni za ciekawe kostiumy i nadzywczaj oryginalną scenkę „Kapelusznika” i „Marcowego Królika”, nawiązującą do baśni „Alicja w Krainie Czarów”. Wyróżnienie za odegraną scenkę otrzymały: Patrycja „Miiharu” Rutkiewicz, Ewelina „Yasu” Potocka, Ania „Kirimichi” Dowhan, Ania „Ako” Kozar oraz Iwona „James” Sobczak za scenkę z „Boku no Hero Academia”. Wyróżnione zostały także: Paula „Radioaktivette” Orłowska za postać Loki z komiksów Marvela oraz Zuzanna „Silver” Liske za doskonałe odwzorowanie postaci Evangeliny z francuskiego serialu animowanego „Wakfu”. I nagrodę zyskała zaś Agata „Agrafkov” Mikietyńska, która świetnie wcieliła się w postać Keiry Metz z gry „Wiedźmin”. Zwyciężczyni otrzymała puchar, a także obietnicę, że w przyszłym roku zasiądzie w jury konkursu. (maw)