Zakończony wczoraj konwent miłośników fantastyki „Fantasmagoria” jest kolejnym wielkim sukcesem gnieźnieńskich pasjonatów tego gatunku oraz Miejskiego Ośrodka Kultury. W ciągu trzech dni pojawiło się na nim blisko 800 osób!

Tym samym pobity został znacznie ubiegłoroczny rekord – wówczas to w „Fantasmagorii” wzięło udział ok. 600 pasjonatów. Być może na tak znaczny wzrost zainteresowania wpłynęło zorganizowanie nie tylko spotkań tematycznych, ale także miejsc noclegowych w obszernej hali Szkoły Podstawowej nr 2. Dzięki temu mogło do naszego miasta przyjechać wielu gości z najdalszych nawet rejonów Polski – tym bardziej, że tak samo jak wszystkie atrakcje konwentu, nocleg był bezpłatny. W tym licznym gronie były osoby pasjonujące się literaturą, filmem, komiksem, grami, czy też po prostu lubiące się dobrze bawić, bez szczególnego nastawienia konkretnie na fantastykę czy jej poszczególne odmiany.

Program tegorocznej „Fantasmagorii” był niezwykle bogaty. W niecałych dwóch dobach – pomiędzy piątkowym wieczorem a niedzielnym południem – udało się zmieścić około... stu mniejszych wydarzeń! Odbyły się liczne prelekcje – nie tylko z dziedziny fantastyki, ale też nauki, którą pasjonaci fantastyki również się bardzo interesują – paneli dyskusyjnych, spotkań i dyskusji z literatami, różnego rodzaju warsztatów. Wiele godzin uczestnicy konwentu spędzili także na grach i rozmowach przy pysznej kawie, herbacie lub naturalnej lemoniadzie poziomkowej. Odbyło się też wiele warsztatów – m.in. miłośnicy mangi i kultury japońskiej mogli nauczyć się podstaw pięknej sztuki origami, czyli składania papieru w różne figurki, a pasjonaci postapokalipsy – rodzaju fantastyki ukazującego nasz świat po ogromnej katastrofie – uczyli się, jak wykonać stroje w tym stylu, zbroje i bezpieczne miecze.

Kolejny sukces pokazuje, jak bardzo potrzebne są takie spotkania i że warto je organizować. Konwent „Fantasmagoria” stopniowo rośnie i już w chwili obecnej stanowi dobrą markę. Jest imprezą, z której miasto może być naprawdę dumne. Z pewnością rosnąca popularność pokazuje, że ta impreza ma perspektywy na przyszłość, że będzie wzrastać i że warto wspierać w jej organizacji gnieźnieński Klub Fantastyki „Fantasmagoria”. (maw)

Fot. Klub Fantastyki „Fantasmagoria” / UM Gniezno