„Orzeł biały – nasza duma” to hasło konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, ogłoszonego w październiku ub.r. przez Senat RP. Tematem konkursu jest polskie godło na przestrzeni wieków i jest on związany z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zakończył się właśnie jego etap okręgowy i w poniedziałek, 26 marca, w biurze Senatora RP, Roberta Gawła, odbyło się spotkanie, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu w naszym okręgu.

Na konkurs wpłynęło ponad 160 prac z 48 szkół podstawowych i 12 szkół ponadpodstawowych działających na obszarze powiatów: gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, śremskiego, średzkiego i słupeckiego. Wpłynęły także prace spoza tego terenu, które również zostały wzięte pod uwagę. Największa z prac wykonana została w ważącym około... 40 kg kawałku drewna, „plastrze” z drzewa powalonego podczas ubiegłorocznej wichury. Ukazano na nim godło oraz ważne daty z historii. Inna osoba wykonała tryptyk polskich godeł również na „plastrach” drewna, lecz znacznie mniejszych. Pojawiły się ciekawe godła rzeźbione Pojawiło się też godło podświetlane lampkami LED. Wykonano też ciekawe makramy i makatki. Był witraż, orzeł sklejony z tekturowych tulejek i przede wszystkim wiele ciekawych rysunków.
 
„Jesteśmy wdzięczni, że interesujecie się tego rodzaju konkursami i cieszymy się, że jest wśród młodzieży tak wielki potencjał” - zwrócił się do młodych ludzi senator Gaweł. Przyznał przy tym, że nie ma pojęcia o sztuce i oddał głos jurorce konkursu, znanej gnieźnieńskiej malarce, Elżbiecie Binkowskiej. „Nie ukrywam, że było to dla nas bardzo trudne zadanie, ponieważ w każdej z tych prac widać ogrom przemyśleń, przygotowań i wysiłku włożonego w jej powstanie” - powiedziała E. Binkowska. - „Byłam zaskoczona i podbudowana tym, jak bardzo twórcza jest nasza młodzież. Okazuje się, że potrafi wychodzić poza zwyczajowe granice – nie myśląc o tym, czy zostanie nagrodzona, czy też nie – i szuka nowych technik, stosuje je bardzo różne.” O niemal każdej wyróżnionej czy nagrodzonej pracy starała się powiedzieć chociaż kilka słów. Przyznała także, że niektóre bardzo ciekawe prace musieli odrzucić, ze względu na akcenty polityczne, których w tym konkursie nie chciano.
 
Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsze prace wykonały: Zofia Libner z Trzemeszna (I miejsce) oraz Agata Filipiak z Książa Wielkopolskiego (II miejsce). Spośród młodzieży ze szkół ponadpodstawowych najwyżej oceniono natomiast prace Mileny Surman z Gniezna (I miejsce) oraz Aleksandry Matysiak ze Strzałkowa (II miejsce). Prace Zofii Libner oraz Mileny Surman trafią do Warszawy, gdzie dziewczęta wezmą udział w ogólnokrajowym finale konkursu. Jesteśmy dumni, że obie reprezentują Powiat Gnieźnieński.
 
Ponadto przyznano także wyróżnienia. Spośród młodszych otrzymali je: Irmina Przybyszewska z Gniezna, Paulina Michalak z Gniezna, Matylda Wiśniewska z Kłecka, Nikola Tomaszewska z Koła, Gabriela Jankowska z Książa Wielkopolskiego, Magdalena Lisiecka z Łekna, Dominik Bakowski z Sadlna, Filip Dryja z Sadlna, Filip Łukasiewicz ze Sławoszewka, Aleksandra Adamczewska ze Słupcy, Julia Smoter ze Słupcy, Martyna Mikołajczak ze Starych Oborzysk, Martyna Trojanowicz ze Strzałkowa i Katarzyna Bryl z Wyszyny. Spośród starszych zaś: Ewelina Jastrzębska z Gniezna, Kamila Konarska z Gniezna, Sandra Marwitz z Gniezna, Dominika Smolińska z Gniezna, Jakub Matczak z Gniezna, Miłosz Kuchta z Wapna i Klaudia Adamska ze Złotowa. (maw)