Rozpoczynają się prace rozbiórkowe i budowa nowego mostu na Małej Wełnie w Kłecku. Most w Kłecku zostanie zamknięty 7 maja wieczorem na okres ok. pół roku.

Droga wojewódzka nr 190, łącząca Gniezno z Wągrowcem i Margoninem - skąd dalej do Chodzieży prowadzi droga nr 193 - od szeregu lat jest sukcesywnie remontowana. W końcu przyszedł czas także na budowę nowego mostu na Małej Wełnie w Kłecku. Użytkowany dotąd most zbudowany został w roku 1958 i jest już w złym stanie technicznym. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydował więc o jego rozbiórce i budowie nowej przeprawy, kosztem ok. 3,8 mln zł.

Nowy most będzie miał podobną konstrukcję jednoprzęsłową z żelbetowych belek zespolonych z płytą. Spocznie on na palach, zagłębionych w gruncie na 13 metrów. Nowa konstrukcja będzie jednak znacznie nowocześniejsza i będzie w stanie wytrzymać nacisk do 50 ton. Budowa mostu ma się zakończyć planowo w listopadzie. Wzmocnione zostaną także brzegi rzeki, a jej dno wysypane zostanie kamieniami. 

W związku z budową mostu przygotowano objazdy. Pojazdy ciężarowe kierowane są drogą S5 na odcinku Gniezno - Kostrzyn, dalej drogą krajową nr 92 Kostrzyn – Swarzędz – Poznań i drogą wojewódzką nr 196 Poznań – Murowana Goślina – Wągrowiec. Objazd dla samochodów osobowych wyznaczono zaś drogą wojewódzką nr 197 i przebiega on z Gniezno przez Kiszkowo i  Sławicę do Wągrowca. Sposób wyznaczenia objazdów budzi jednak wątpliwości kierowców, których dziwi sposób ich zorganizowania. Ponadto do 14 maja wykonana ma być tymczasowa przeprawa, w pobliżu budowanego mostu, która ma służyć głównie lokalnemu ruchowi, mieszkańcom gminy Kłecko. Gotowa jest już natomiast kładka dla pieszych i rowerzystów. (maw)