Miasto Gniezno i Powiat Gnieźnieński są reprezentowane na trwających w Poznaniu, w dniach od 9 do 11 lutego, targach turystycznych Tour Salon. W porównaniu z latami ubiegłymi jesteśmy promowani znacznie lepiej, gdyż mamy możliwość prezentować na stoisku wielkopolskim nie tylko standardową ofertę turystyczną, lecz także Koronację Królewską, której stoisko cieszy się dużym powodzeniem.

Poznański Tour Salon był niegdyś, przed około 10 laty, imprezą bardzo prestiżową – atrakcyjną tak pod względem bogactwa ofert, jak i oprawy. Czasy te dawno minęły. Dla wielu wystawców Poznań nie jest atrakcyjny. Zbyt blisko stąd do Berlina, gdzie odbywają się ogromne targi turystyczne, a koszty udziału w poznańskich targach wielu wystawców również wyraźnie zniechęcają. Stoiska Tour Salonu 2018 mieszczą się w ledwie dwóch niewielkich pawilonach. Targi ograniczają się w zasadzie do oferty krajowej, i to bardzo ograniczonej. Bardzo niewielu jest wystawców zagranicznych. Natomiast oprócz Tour Salonu odbywa się równolegle pięć innych imprez targowych, co razem tworzy chaos i budzi wątpliwości, czy takie targi mają sens. Tym niemniej jest sporo odwiedzających – zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów turystyki – co oznacza: bardzo dobrze, że Gniezno i Powiat Gnieźnieński są tam obecne!
 
Ta obecność jest dość ograniczona – to dwa niewielkie stoliki na stoisku wielkopolskim. Ograniczona, lecz jesteśmy tam widoczni! A to głównie za sprawą stoiska Koronacji Królewskiej, gdzie można oglądać hełmy wojów, drewniane i gliniane naczynia, bukłak, poroże, wyroby z rogu i białogłowę w stroju historycznym. Ponadto każdy może dostać papierową koronę. Szczególnie przypadły one do gustu dzieciom.
 
„Koronacja Królewska jest prezentowana na Tour Salonie z tej racji, że jest nominowana przez Wielkopolski Ośrodek Turystyczny jako najlepszy produkt turystyczny w naszym województwie. Nie słyszałem, by zdarzyło się, by impreza tego rodzaju, co Koronacja Królewska została nagrodzona już po raz trzeci z rzędu. Tak więc bardzo się cieszymy z tego, że jesteśmy doceniani. W tym roku po raz pierwszy WOT zdecydowała się po raz pierwszy przygotować takie stoisko promocyjne i w związku z tym, że jesteśmy laureatami, znaleźliśmy się na targach i promujemy nasze miasto” - mówi Łukasz Majerski, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, który jest organizatorem Koronacji Królewskiej. „Nasza oferta cieszy się dużym zainteresowaniem. Spotkaliśmy się tu m.in. z biurami podróży, których przedstawiciele zapytują nas, jak wygląda impreza i czy jest odpowiednia baza noclegowa.”
 
Jest więc szansa na to, że Gniezno będzie przyciągać więcej turystów, którzy zdecydują się zostać nieco dłużej i daje szansę rozwoju imprezie. Imprezą zainteresowały się także Koleje Wielkopolskie, które również mogą się poważnie przyczynić do jej promocji i zwiększenia ruchu turystycznego. Warto dodać, że w dniu jutrzejszym – kiedy to można spodziewać się szczególnie wielu zwiedzających – o godz. 10.00 na głównej scenie odbędzie się godzinny koncert gnieźnieńskiego zespołu muzyki dawnej Huskarl, który również z pewnością będzie znakomitą promocją dla naszego miasta i Koronacji Królewskiej.
 
W zestawieniu z Koronacją Królewską prezentacja Powiatu Gnieźnieńskiego wypada natomiast blado. To, co Starostwo ma do zaoferowania, to kilkanaście folderów. Oferta i dostępne wydawnictwa nie czynią stoiska szczególnie atrakcyjnym w porównaniu z innymi, ale też nie prezentujemy się gorzej, niż większość innych wystawców. Można zaobserwować spore zainteresowanie naszą ofertą. Niestety, na stoisku Powiatu Gnieźnieńskiego odmówiono nam wypowiedzi nt. prezentowanej oferty oraz zainteresowania nią zwiedzających. (maw)