Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie to prawdziwa „kuźnia talentów”. O tym, jak wspaniałą i utalentowaną młodzież mamy w Grodzie Lecha można było się przekonać podczas XXX Koncertu Katedralnego, który odbył się w niedzielny wieczór.

Gnieźnieńska katedra to miejsce szczególne – nie tylko ważne miejsce kultu religijnego, ale także jedno z najbardziej prestiżowych „miejsc koncertowych” w Wielkopolsce. Występ w tym miejscu to prawdziwy zaszczyt i wielkie przeżycie nawet dla znanych i doświadczonych artystów. Czymże więc jest dla młodych, którzy mają kilkanaście lat, życie i być może wielką karierę przed sobą? Tym bardziej, że w tych szacownych murach zgromadziło się liczne grono ich bliskich, przyjaciół i innych osób spragnionych pięknej muzyki.

Na ten szczególny wieczór młodzi artyści, pod kierunkiem swoich nauczycieli, przygotowali wspaniały i bardzo różnorodny repertuar muzyki religijnej i świeckiej kompozytorów różnych epok. Koncert rozpoczął chór ZPSM wspaniałym wykonaniem „Gaude Mater Polonia” Wincentego z Kielczy. Wokaliści zaśpiewali także utwory Bacha, Grubera i Maklakiewicza. Fantastycznie zaprezentowała się grupa młodziutkich skrzypków OSM I stopnia pod kierunkiem C. Musiał, która wykonała kanon Pachelbela oraz lubianą kolędę „Do szopy hej pasterze”. Zwłaszcza ten drugi utwór zrobił na słuchaczach ogromne wrażenie, gdyż połączono w nim klasyczną grę z techniką pizzicato, polegającą na „brzdąkaniu” palcami za struny skrzypiec. Efekt był czarujący!

Doskonale zaprezentował się zespół smyczkowy SM II stopnia, który również przygotował się pod kierunkiem C. Musiał, który wykonał kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” i „Gdy się Chrystus rodzi”. To, co można powiedzieć o ich występie, zawiera się w słowach: szkoda, że był tak krótki! Uczniowie stworzyli doskonały kwintet, który należałoby przekształcić w stały zespół koncertowy, który mógłby być chlubą Gniezna.

W naszej szkole muzycznej młodzi wirtuozi kształcą się także w kierunku muzyki organowej. W katedrze zaś mamy wspaniały instrument. Nie można więc było go nie wykorzystać. Zagrały na nim A. i E. Wojciechowskie, uczennice III klasy SM II stopnia, pod kierunkiem – i z drobną pomocą – swego nauczyciela, R. Superczyńskiego. Pod sklepienie katedry popłynęły utwory Bacha: preludium C-dur i preludium chorałowe „Wenn wir in höchsten nöthen sein” a także marsz triumfalny „Nun danket alle Gott” Karg-Elerta.

Koncert dał nam okazję przekonać się, jak wspaniali młodzi artyści dorastają w naszym mieście. Wszyscy młodzi wykonawcy zaprezentowali się w sposób olśniewający. Oczarowali zgromadzonych przepiękną muzyką, zbierając w zamian gromkie i w pełni zasłużone brawa. Prawdziwi „czarodzieje dźwięków”!

Na koniec koncertu wystąpili goście: Chór Męski „Szpaki”, które wykonał niesamowite „Kyrie” P. Jańczaka, oraz Natalia Majewska – Marszałek (sopran). Okazją do zaproszenia tak doświadczonych wokalistów był jubileusz Koncertów Katedralnych. W porównaniu z gośćmi, tak już doświadczonymi i doskonale wyćwiczonymi, nasza młodzież zaprezentowała się naprawdę doskonale, co pozwala z optymizmem patrzeć w artystyczną przyszłość naszego miasta i regionu. (maw)