Coraz częściej obserwujemy w naszym kraju przejawy rasizmu, ksenofobii i agresji wobec osób o innym kolorze skóry, czy nawet w ogóle obcokrajowców. Niestety, te tendencje docierają także do Gniezna. Do aresztu trafiło właśnie dwóch krewkich naszych rodaków, którzy zaatakowali obywateli Maroka.

Do zajścia doszło wczorajszego wieczora w jednym z lokali w centrum miasta. Napotkawszy w nim Marokańczyków, panowie próbowali zastraszyć ich za pomocą broni – wiatrówki. Krzyczeli też: „Wypier**** z Polski!” i „Polska dla Polaków!” Obaj zostali zatrzymani przez wezwaną na miejsce Policję, której funkcjonariusze złapali ich na gorącym uczynku, podczas popełniania przestępstwa. Panowie są gnieźnianami w wieku 33 i 37 lat, znanymi już wcześniej policji, i podczas zdarzenia byli nietrzeźwi. Oczywiście ich stan, chociaż zapewne miał wpływ na ich zachowanie, nie usprawiedliwia ich i za swe czyny odpowiedzą wkrótce przed sądem. Przestępstwo, którego się dopuścili, może skutkować nawet trzyletnim pobytem w więzieniu.

Wielce niepokojące jest, że do takich ekscesów w ostatnich latach dochodzi tak często, że niekiedy nie ma tygodnia, by nie pojawiały się takie informacje. W znacznym stopniu jest to prawdopodobnie skutek kryzysu imigracyjnego w Europie. Nie bez znaczenia jest też prawdopodobnie fakt próby zmuszania Polski, by przyjęto migrantów w naszym kraju. Często informowani też jesteśmy o przestępstwach dokonywanych przez imigrantów i o zamachach terrorystycznych. To wszystko wzbudza obawy a nawet strach, a ten ostatni sprawia, że wielu ludzi przestaje myśleć racjonalnie i wzrasta w nich agresja. Alkohol zaś usuwa resztę hamulców. (maw)