Przy ogromnym upale rozpoczęła się kolejna edycja Koronacji Królewskiej. Tradycyjnie zainaugurował ją barwny korowód ulicami miasta. U stóp pomnika Bolesława Chrobrego rekonstruktorów oraz uczestników powitała... księżna Dąbrówka oraz prezydent miasta Gniezna, Tomasz Budasz. Sobota i niedziela upłyną w Gnieźnie na zabawach, pokazach i koncertach.

Pomimo upału i duchoty na plac św. Wojciecha licznie przybyli gnieźnianie i turyści, spragnieni zabawy i poznawania historii. Cały plac zamienił się w wielki obóz, w którym nie brakuje stoisk rzemieślników, na których można zakupić wyroby m.in. z metalu i skóry czy też tradycyjną metodą tkane materiały. Można skosztować tradycyjnych dań oraz napojów. Nie brakuje też wojów, którzy demonstrują swoje umiejętności. Ciekawostka pierwszego dnia festiwalu był pokaz żonglerki... flagami.

Jeszcze dzisiaj odbędzie się m.in. "piłkarska bitwa o Pierwszą Stolicę", w której piłkarze Mieszka Gniezno zmierzą się z wojami, pokaz machin oblężniczych, pokaz woltyżerki, bitwa o most, występy muzyczne oraz spektakle. Wielką atrakcją - podobnie jak w roku ubiegłym - będzie pokaz videomappingu na elewacji południowej katedry. Szczegółowe informacje i program na stronie koronacjakrolewska.pl (maw)