Zbliża się 14 luty, Walentynki. W ten dzień zapełniają się kawiarenki, kluby, restauracje. Także kwiaciarnie i sklepy z bibelotami odnotowują wzmożony ruch. Jednak Walentynki można też spędzić przyjemnie w domu – w ciepłych kapciach, przy dobrej herbacie i z książką w ręku. W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica ruszyła dziś akcja „Zakochaj się w bibliotece”.

„Jest to akcja przygotowana z okazji Walentynek dla naszych czytelników – zarówno stałych, jak i nowych, których mamy nadzieję zachęcić i zapraszamy do zapisania się w naszej bibliotece” – mówi Agnieszka Słomian, pracownica biblioteki. – „Przygotowaliśmy losy, na których wypisane są tytuły książek, których bądź to już w tytule znajduje się słowo ‘miłość’, bądź też są one o miłości. Są to romanse, taka literatura lekka, tzw. „kobieca”. Panie bardzo chętnie sięgają po takie książki - zwłaszcza kiedy jest zima, kiedy chcą się oderwać od Szarugi za oknem.”
 
Oferta tego rodzaju książek jest bardzo szeroka – obejmuje ponad 150 tytułów. Wiele z nich jest dostępnych na bieżąco na półkach i mogą być od razu wypożyczone. Jeśli akurat są w wypożyczeniu, można je sobie zarezerwować. „Panie chętnie korzystają z tej formy i mieliśmy już dzisiaj trochę takich losowań” – mówi A. Słomian. W ciągu kilkunastu kolejnych minut rzeczywiście trzy lub cztery kolejne panie sięgały do ozdobionego serduszkiem słoika. To duże ułatwienie zwłaszcza dla tych, które miewają problem z wyborem literatury – chętnie zdają się na przypadek.
 
„Przygotowaliśmy też ofertę dla najmłodszych” – mówi A. Słomian, wskazując na stolik obłożony pięknie wydanymi książeczkami. – „Są to najpiękniejsze baśnie i bajki, których tematem jest miłość. To m.in. ‘Zakochany kundel’, ‘Albert szuka miłości, ‘Tajemniczy skarb’, czy też ‘Piękna i Bestia’. To bajki popularne, często czytane dzieciom, ale też znane z adaptacji filmowych.”
 
Całości dopełnia walentynkowa dekoracja. Jest to ustawione w centralnym miejscu, vis-a-vis wejścia do wypożyczalni, „drzewko” ozdobione serduszkami, na których prezentowane są wyselekcjonowane okładki książek o miłości. Pomysł okazał się „strzałem w dziesiątkę”, gdyż wiele pań przyszło dziś do biblioteki, z przyjemnością ogląda to, co przygotowali pracownicy, i wypożycza książki. (maw)