Dom Kultury w Łubowie jest kolejnym miejscem, gdzie odbywa się akcja „HEROsi WOLNOŚCI”, przygotowana przez pasjonatów historii i tradycji Powstania Wielkopolskiego z Gniezna. Do 15 marca można oglądać wystawę, której głównym elementem są makiety wykonane z klocków Lego. Przygotowano także zajęcia warsztatowe dla dzieci z lokalnych szkół.

Akcja „HEROsi WOLNOŚCI” skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Służy ona upamiętnieniu Powstania Wielkopolskiego i upowszechnianiu wiedzy o nim. Autorem i koordynatorem akcji jest Bartosz Borowiak. Jest on również twórcą makiet z klocków Lego, ukazujących ważne wydarzenia z powstańczego kalendarium. Wykonane są one z tysięcy klocków, które w większości zostały specjalnie sprowadzone z Danii. Jako pierwsza powstała makieta stacji lotniczej na Ławicy, którą powstańcy zdobyli 6 stycznia 1919 r. Powstańcy zdobyli tego dnia ponad 300 samolotów – był to największy łup wojenny w historii naszego kraju. Obecnie w skład wystawy wchodzą już także dwie kolejne makiety, ukazujące przyjazd do Poznania Ignacego Paderewskiego i jego przemówienie do rodaków z okna hotelu „Bazar” 27 grudnia 1918 r.

W środę przed południem w Domu Kultury zorganizowano pierwsze spotkania warsztatowe dla dzieci ze szkół podstawowych działających na terenie gminy Łubowo. Poprowadził je Ramzes Temczuk – lokalny znawca historii i rekonstruktor zajmujący się odtwarzaniem wydarzeń historycznych. Przybliżył on uczniom powody wybuchu Powstania Wielkopolskiego, tłumacząc m.in. dlaczego doszło do niego długo po 11 listopada 1918 r., który to dzień obchodzimy jako Święto Niepodłegłości. A ponieważ opowiadał bardzo ciekawie, dzieci z uwagą słuchały. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły też makiety oraz wyświetlone znakomite filmy animowane zrobione dzięki tym makietom. Na zakończenie zajęć dzieci sklejały kartonowe modele samolotów z okresu I wojny światowej, czym także nawiązano do zdobycia lotniska Ławica.

W przyszłym tygodniu podobne zajęcia poprowadzi w Łubowie dla pozostałych uczniów Bartosz Borowiak. Mieszkańcy gminy natomiast mogą zwiedzić wystawę w godzinach otwarcia Biblioteki i Domu Kultury. (maw)