Turniej o Puchar Burmistrza Gminy Kłecko Adama Serwatki przeszedł do historii. Rozegrane w niedzielne popołudnie zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Nad jeziorem w Kłecku pojawiło się około 1500 kibiców. Dla spragnionych żużlowych emocji była to pierwsza okazja, od zakończenia tak udanego dla gnieźnieńskiego Startu sezonu 2017, by po długiej przerwie usłyszeć warkot motocykli.

Zgodnie z przewidywaniami z dobrej strony na lodzie zaprezentował się Wojciech Lisiecki, który z mianem zawodnika niepokonanego triumfował w turnieju. Za jego plecami w finałowym wyścigu linię mety minął Paweł Duszyński, a trzeci był Przemysław Nowak z AKŻ Waleczne Orły Gniezno. Na pozycji czwartej sklasyfikowany został Błażej Skrzeszewski (AKŻ Waleczne Orły).

W niedzielę rozegranych zostało piętnaście wyścigów. Trzynaście z nich odbywało się w trzyosobowej obsadzie, na dystansie trzech okrążeń. Następnie rozegrano finał pocieszenia oraz wielki finał. Dwa ostatnie biegi miały pełną, czteroosobową obsadę, a zawodnicy musieli pokonać cztery okrążenia. O odpowiednie ustawienie pod taśmą zadbał znany z obiektu przy Wrzesińskiej 25, wieloletni kierownik startu Roman Szterba. Warto dodać, że zawody miały profesjonalny charakter – na lodzie zamontowana została taśma maszyny startowej oraz zielone światło.

Kibicom szczególnie mocno mogła podobać się jazda Pawła Duszyńskiego. To były zawodnik m.in. gnieźnieńskiego Startu, który na żużlowym motocyklu zasiadł po wielu latach przerwy. Po zaledwie kilku treningach imponował widowiskową jazdą mijając rywali na dystansie. Za brawurowe akcje na lodowej tafli jeziora w Kłecku zbierał zasłużone oklaski od publiczności. W finale musiał jednak uznać wyższość Wojciecha Lisieckiego. Popularny „Lisek”, który w przeszłości również reprezentował czerwono-czarne barwy radził sobie zdecydowanie najlepiej ze wszystkich zawodników. Duży wpływ na opanowanie motocykla i odpowiednią technikę jazdy na lodzie miał z pewnością fakt, że W.Lisiecki występuje w wielu lodowych galach w naszym kraju oraz poza granicami, co pozwoliło nabrać dużego doświadczenia.

Podczas całego turnieju doszło do dwóch, na szczęście niegroźnych upadków. Najpierw, w wyścigu czwartym, upadł Dawid Wiwatowski, a w piątej odsłonie dnia tuż po starcie kontakt z motocyklem stracił Mariusz Kabaciński. Obaj kontynuowali występy w dalszej części rywalizacji. Ciekawostką był występ Sławomira Zobla. To również były żużlowiec klubu z Pierwszej Stolicy, czynnie uprawiający speedway w pierwszej połowie lat 90-tych. W przerwach na lodzie prezentował się Maksymilian Kabaciński – uczestnik Akademii Pitbike przy GTM Start Gniezno. Na koniec dnia byliśmy świadkami wyścigu żużlowca z motocrossowcem. Paweł Duszyński rywalizował z Przemysławem Błachowiakiem, właścicielem firmy Elfih oraz głównym organizatorem turnieju „Speedway na lodzie” w Kłecku.

Przez cały czas trwania niedzielnej imprezy funkcjonowało stoisko gastronomiczne, gdzie do nabycia były m.in. kiełbasa z grilla czy ciepłe napoje oraz popcorn. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na funkcjonowanie szkółki żużlowej przy GTM Start Gniezno. W sumie udało się uzbierać kwotę 4249,48 zł!

Turniej o Puchar Burmistrza Gminy Kłecko Adama Serwatki już za nami. Była to pierwsza odsłona zmagań w tym miejscu i wszystko wskazuje na to, że inicjatywa będzie kontynuowana. Duże zainteresowanie ze strony publiczności, pozytywne opinie na temat pomysłu przeprowadzenia takich zawodów oraz ciekawy ich przebieg sprawiają, że w głowach osób skupionych przy organizacji imprezy już teraz pojawiają się nowe, ciekawe pomysły i chęć, aby podczas kolejnej zimy spotkać się na lodzie ponownie i chociaż odrobinę zaspokoić w ten sposób głód w przerwie od tradycyjnego speedwaya!

Wyścig po wyścigu:
1. Zobel, Kabaciński, Urban
2. Romaniak, Bartoszak, Urban
3. Nowak, R.Lisiecki, Romaniak
4. Bożejewicz, Wiwatowski (w/u)
5. W.Lisiecki, Romaniak, Kabaciński (w/u)
6. Skrzeszewski, Urban
7. R.Lisiecki, Duszyński, Kabaciński
8. Nowak, Skrzeszewski, Bartoszak
9. Bożejewicz, Duszyński, Nowak
10. Skrzeszewski, Zobel, Bożejewicz (d)
11. W.Lisiecki, Wiwatowski, R.Lisiecki
12. Duszyński, Wiwatowski, Zobel
13. W.Lisiecki, Bartoszak
Finał pocieszenia:
R. Lisiecki, Bożejewicz, Zobel, Romaniak
Finał:
W.Lisiecki, Duszyński, Nowak, Skrzeszewski

Klasyfikacja końcowa:
1. Wojciech Lisiecki (Olimpia Niewolno) (3,3,3) 9 + 1 miejsce w finale
2. Paweł Duszyński (2,2,3) 7 + 2 miejsce w finale
3. Przemysław Nowak (AKŻ Waleczne Orły Gniezno) (3,3,1) 7 + 3 miejsce w finale
4. Błażej Skrzeszewski (AKŻ Waleczne Orly Gniezno) (3,2,3) 8 + 4 miejsce w finale
5. Romuald Lisiecki (Olimpia Niewolno) (2,3,1) 6 + 1 miejsce w finale pocieszenia
6. Mirosław Bożejewicz (Gabo Toruń) (3,3,d) 6 + 2 miejsce w finale pocieszenia
7. Sławomir Zobel (Ginger Team) (3,2,1) 6 + 3 miejsce w finale pocieszenia
8. Rafał Romaniak (Ginger Team) (3,1,2) 6 + 4 miejsce w finale
9. Michał Bartoszak (Old Boys Bydgoszcz) (2,1,2) 5
10. Dawid Wiwatowski (Gabo Toruń) (0,2,2) 4
11. Krzysztof Urban (Old Boys Bydgoszcz) (1,1,2) 4
12. Mariusz Kabaciński (AKŻ Waleczne Orły) (2,w,1) 3
13. brak zawodnika 

(RM, fot. MaSz Foto/startgniezno.com)