Najłatwiej – nie przejadać się. I na tym mógłby się skończyć artykuł. Jednak wszyscy doskonale wiedzą, że nie jest to proste.

Nawet najsmaczniejsza i najbardziej urozmaicona dieta w święta skazana jest na porażkę. Dlaczego? Z każdej strony kuszą ukochane dania, które je się tylko w tym magicznym czasie. Kojarzą się one ze słodkim dzieciństwem i z radością, jaką przynosi dzień świąt. Mało tego, najprawdopodobniej babcia, mama, ciotka przygotowały tyle jedzenia, aby starczyło do sylwestra, co tym bardziej naraża na tygodniową rozpustę. Jak sobie z tym radzić? Jak jeść, aby nie przytyć, a jednocześnie czerpać przyjemność z jedzenia i rodzinnie spędzonego czasu?
  • Do 24 grudnia

W tych dniach pamiętaj, aby zadbać o to, żeby Twoja dieta była zdrowa. Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw i owoców, a także o prawidłowe nawodnienie. Pij małymi łykami wodę w ciągu całego dnia. Zrezygnuj z napojów zawierających kalorie. Kup miętę, melisę lub inne zioła, które wiesz, że pomogą Ci poradzić sobie z przejedzeniem w kolejnych dniach. Możesz także przygotować odchudzoną lub zdrowszą wersję jakiegoś dania, która uratuje Cię, gdy będziesz miał ochotę na coś lekkiego. Nie zapominaj także o ruchu. Bieganie, siłownia, joga czy spacer. Każda forma aktywności jest ważna.

  • 24 grudnia
Pamiętaj o śniadaniu, które Cię nasyci, a także o lekkim obiedzie. Nie głodź się do wieczerzy, ponieważ z pewnością poskutkuje to rzuceniem się na wszystkie 12 potraw w podwójnej porcji. Na śniadanie możesz zjeść jajecznicę z pomidorami, jajka na miękko, bądź też owsiankę z gruszką i cynamonem. Do obiadu postaraj się zjeść solidną porcję warzyw. Możesz podać ją w postaci zupy krem, która Cię rozgrzeje i nasyci, a jednocześnie usprawni Twój przewód pokarmowy.
Nie zapominaj o wodzie. Pij przez cały dzień czystą wodę źródlaną lub mineralną, może być z dodatkiem cytryny i mięty. Podczas kolacji wigilijnej zacznij od potraw, które najbardziej lubisz, a gdy poczujesz pierwsze objawy sytości, przerwij dokładanie sobie na talerz i odczekaj 30 do 40 min. Jeśli po tym czasie będziesz miał chęć na dokładkę, to kontynuuj próbowanie kolejnych dań. Jedz powoli, aż znów poczujesz się syty i powtarzaj ten cykl, aż nie będziesz miał już ochoty na jedzenie.
Nie pij w trakcie jedzenia, rozcieńczysz soki żołądkowe, co przeszkodzi w trawieniu. Nie popijaj ciężkostrawnych potraw wodą. Podczas kolacji lepiej sprawdzi się zielona herbata, mięta lub inny napar ziołowy. Zrezygnuj z napojów z cukrem. Pamiętaj, aby cały czas nie siedzieć. Postaraj się przejść kilka razy, aby pomóc gospodyni lub po prostu porozmawiać z kimś, kto siedzi po drugiej stronie stołu. Możesz także pobawić się z dziećmi lub pomóc w rozpakowywaniu prezentów. Spróbuj namówić bliskich na spacer. Wyeliminuj alkohol. Sprawi, że będziesz czuł się ociężale i sennie. Jeśli nie możesz sobie odmówić, wypij go po zakończeniu jedzenia.
Zakończ jedzenie minimum na godzinę przed snem, aby uniknąć zasypiania z pełnym żołądkiem. Przed pójściem spać wypij szklankę ciepłej wody z cytryną.
  • 25 grudnia
Tego dnia nadal możesz sobie pozwolić na odstępstwa od diety. Pamiętaj tylko o nawodnieniu, ruchu i umiarze. Zaraz po obudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z cytryną. Ustal sobie posiłki co 3-4 godziny. Jedz powoli, przeżuwając każdy kęs. Nie wciskaj w siebie jedzenia na siłę. Zastanów się, czy przy trzeciej dokładce nadal czujesz przyjemność z jedzenia, czy jest to bezmyślne zapychanie żołądka. Od godziny 20 staraj się już nic nie jeść i pozwól sobie odpocząć.
  • 26 grudnia
Kolejny dzień odstępstw, to już trochę za dużo. Najlepiej będzie jak wrócisz do racjonalnej diety i aktywności fizycznej. Zrezygnuj ze słodkości, a pozostałości z wigilijnego stołu zjedz w ramach obiadu i kolacji. Pij ziołowe napary, które pomogą uregulować pracę żołądka. Jeśli czujesz się ociężały - nie przejmuj się. To tylko woda i jedzenie zalegające w jelitach. Wróć do zdrowych nawyków, a na pewno szybko znów poczujesz się lekko.
 
Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, w którym liczy się dużo więcej niż 12 potraw. Niech jedzenie nie będzie największym zmartwieniem. Zastosuj się do powyższych rad, aby zadbać o zdrowie i uniknąć przejedzenia, a po świętach cieszyć się będziesz miłymi wspomnieniami i cudownie spędzonym czasem. (NW)